Wymiana Polsko – Austriacka

Od roku 1997 utrzymujemy stały kontakt z austriacką szkołą Hauptschule II, Enkplatz 4 w Wiedniu. Oprócz całorocznych kontaktów listowych, najstarsi uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają raz w roku, pod opieką nauczycieli germanistów, na tygodniowy wyjazd do Wiednia, gdzie austriaccy partnerzy zapewniają atrakcyjny program zwiedzania i bezpośrednie kontakty z rówieśnikami oraz austriacką szkołą.

W ramach rewizyty przyjeżdżają do Krakowa również na tydzień uczniowie z Austrii i są wówczas gośćmi naszej szkoły. Impreza ta cieszy się dużą popularnością wśród uczniów i uznaniem wśród rodziców.


Aktualności – Wymiana Polsko-Austriacka

Strona 1 z 1


Es war schön

24.03.2024  |  Anna Żurawel

W dn.  18 – 22.03. 2024 r. ósmoklasiści wyjechali na wycieczkę do Wiednia. Program wycieczki był intensywny. Uczniowie odwiedzili szkołę  partnerską, uczestniczyli w lekcjach i podziwiali nowoczesny budynek szkolny. Sporo czasu spędzili też w wiedeńskich muzeach, podziwiając bogate ekspozycje. Spacerowali ulicami miasta, szukając informacji  m. in. o Augustynie, Stock im  Eisen oraz Pilgramie. Odwiedzili najważniejsze zabytki: Stephansdom, Hofburg, Schönbrunn, Oberes Belvedere oraz  Hundertwasserhaus. Nie zabrakło czasu również na inne przyjemności: zabawę w parku rozrywki Prater, spotkanie z pandami i innymi zwierzętami w zoo czy też czilowanie w parku miejskim.

Wiedeń okazał się   fascynującym  miastem ze wszech miar wartym odwiedzenia. A nasi uczniowie mieli okazję przeżyć wyjątkową przygodę, pogłębić swoje umiejętności językowe i doświadczyć życia w stolicy Austrii.

https://photos.app.goo.gl/CwdMQ3peDJqBpmQV9

https://www.instagram.com/reel/C4yRohrtObU/?igsh=dnloOTh5b2M5OXls

 


Wien ist cool! Fahr mit :)

01.09.2023  |  Anna Żurawel

Zapraszamy ósmoklasistów do wzięcia udziału w wiosennej (18 – 22.03.2024 r.) szkolnej wyprawie do magicznego Wiednia.

W planie sporo!

 

  • wizyta w austriackiej szkole
  • wprawki językowe na żywo
  • spotkanie z  zabytkami wyjątkowej urody
  • zabawa w parku rozrywki
  • pandy, koale  i  mnogość fauny w wiedeńskim zoo
  • świetna przygoda

Będzie się działo!!!

Zgłoszenia od rodziców (przez dziennik elektroniczny) przyjmują nauczycielki j. niemieckiego pani Alicja Ogiela i pani Anna Żurawel.

Przypilnujcie terminu: 8 września!


Ósmoklasiści w Wiedniu

07.06.2023  |  Anna Żurawel

W dn. 30.05 – 03.06.2023 r. przebywaliśmy na wycieczce w Wiedniu. Był to czas pełen wrażeń 🙂

Do stolicy Austrii wyruszyliśmy rano autobusem i już po kilku godzinach zostaliśmy zakwaterowani w schronisku młodzieżowym, zjedliśmy smaczny posiłek, a następnie spacerowaliśmy po ścisłym centrum Wiednia – miasta słońca, wspaniałych zabytków, kwiatów oraz wielu uśmiechniętych ludzi.

Następnego dnia po smakowitym śniadaniu w wersji wiedeńskiej (chrupiące bułeczki z wieloma dodatkami, dla każdego coś pysznego) pojechaliśmy obejrzeć niepowtarzalną katedrę – Stephansdom. Wjechaliśmy windą na szczyt wieży kościelnej, by podziwiać dzwon Pummerin oraz fantastyczne widoki na rozległe miasto. Podążaliśmy śladami Augustyna, poznaliśmy historię  Stock im Eisen oraz Pestsäule. Przenieśliśmy się w czasy dynastii Habsburgów, ich radości i trosk. Zwiedziliśmy wyjątkowe Sisi Museum w zimowej rezydencji cesarskiej Hofburg. Po południu odpoczywaliśmy w zapierającym dech w piersiach rosarium.

W Dniu Dziecka odwiedziliśmy naszą partnerską szkołę, braliśmy udział w kilku lekcjach. Wiele nam się tam spodobało: nowoczesne zaplecze sportowe oraz świetnie wyposażone pomieszczenia do gotowania oraz majsterkowania.

Potem już był czas na szaleństwa na karuzelach w parku rozrywki Prater :)))

W kolejnym dniu wybraliśmy się na wycieczkę do Schönbrunn, letniej rezydencji cesarskiej, skąpanej w kwiatach. Tam też znajduje się ciekawe zoo, w którym szczególnie zainteresowały nas pandy, koale oraz pokaz karmienia fok. Po południu zaś odwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej. Wieczorem pojechaliśmy obejrzeć zadziwiający kolorowy budynek, porośnięty bujnie zielenią, którego twórca definitywnie ignorował linie proste. Dom ten zwie się od nazwiska projektanta Hundertwasserhaus.

W dniu odjazdu zdążyliśmy jeszcze zobaczyć wyjątkowe Muzeum Historii Sztuki i podziwiać jego zbiory z wieloma zachwycającymi pracami słynnych europejskiej malarzy.

To był bardzo udany wyjazd. Mogliśmy tak wiele zobaczyć, doskonalić nasze umiejętności językowe, odpocząć po egzaminach i po prostu miło spędzić czas w cudownych okolicznościach kultury i przyrody 🙂

GALERIA zdjęć …


Wieder nach Wien :)

19.04.2023  |  Anna Żurawel

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wznawiamy nasze kontakty ze szkołą partnerską w Wiedniu – NMS Enkplatz II .

 

Odwiedzimy naszych austriackich kolegów w szkole oraz wybierzemy się na wspólne zwiedzanie miasta.

 

Szczegóły poniżej:

 

Schulfahrt nach Wien!!!

 

Wann? Vom 30. Mai bis zum 3. Juni

 

Wohin? Klar! Nach Wien!

 

Wer? 30 junge Leute aus 8a, 8b, 8c

 

Unser Ziel? – Spaβ haben,

–  Abenteuer erleben,                             – Deutschkenntnisse  verbessern,

– neue Leute kennen  lernen,

– Wien genieβen,

– Sachertorte  probieren

 

                      –und, und, und…..

 

Wir warten gespannt !

 

 

 

fot. Agnieszka Grzybowska