„Działajmy razem – EKOPOKOLENIA”

projekt Szkolnego Koła Wolontariuszy w Szkole Podstawowej nr 36 w Krakowie we współpracy z Centrum Aktywności Seniora „Współpracujmy”, „Uskrzydleni Wiekiem” i „Uskrzydlone Wzgórza” Fundacji Współpracujmy organizowany przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej oraz Wydziałem Edukacji.

Projekt pt. „EKOPOKOLENIA” zaplanowany jest w ramach działań proekologicznych i  międzypokoleniowych. Podczas realizacji przedsięwzięcia młodzież opracuje wspólnie z seniorami w ramach integracji szczegółowy terminarz podejmowanych działań z podziałem na konkretne zadania, które dotyczą szeroko rozumianego tematu ekologii w tym np. oszczędzania energii, recyklingu, segregacji śmieci i zdrowego trybu życia. Różne formy pracy (w tym warsztaty z użyciem komputerów) gwarantują międzypokoleniową wymianę wiedzy i umiejętności, a także lepsze porozumienie młodzieży z seniorami. Dlatego propozycje te pozwolą na zaangażowanie wielu wolontariuszy i seniorów o rozmaitych zainteresowaniach.

Planujemy zorganizowanie cyklu spotkań pt. „Eko działania międzypokoleniowe” których celem będzie zaproszenie specjalistów zajmujących się: różnorodną tematyką dbania o środowisko, realizacją zajęć artystycznych/rękodzielniczych oraz technicznych w ramach których wykorzystamy przeróżne materiały odpowiednie do recyklingu, ogrodnictwem pokazując znaczenie fauny i flory w naszym otoczeniu oraz będziemy dzielić się wzajemnie wiedzą z zakresu nowych technologii ułatwiających i dostosowujących się do nowej ekorzeczywistości.

W ramach efektywnego spędzania czasu oraz integracji planujemy udział w dwóch wspólnych wyjściach edukacyjnych. Obecnie w Krakowie mamy dwie ciekawe propozycje dotyczące tematów ekologii oraz samych zjawisk biologicznych. Chcielibyśmy uwrażliwić seniorów i wolontariuszy  w znaczeniu tej tematyki i dlatego udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Symbiozy oraz w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ w Krakowie może przynieść właściwe efekty. Zdobyta wiedza przybliży problemy współczesnego świata w obrębie klimatu i ekologii.

W trakcie realizacji projektu chcielibyśmy ogłosić konkurs pt. „EKOPOKOLENIE” którego regulamin i zasady opiszemy wspólnie z seniorami. Pozwoli nam to na zaangażowanie większej liczby osób do realizacji zaplanowanych działań. Ułatwi to upowszechnienie tematu który zamierzamy zgłębiać.

Na zakończenie realizacji powstanie publikacja wydawnicza np. w formie gazetki podsumowującej w sposób edukacyjny wspólne prace. Warto zaznaczyć że przygotowana publikacja będzie rozdawana na oficjalnym podsumowaniu tego przedsięwzięcia wraz z rozdaniem nagród konkursowych.

 


Aktualności – Działajmy razem – EKOPOKOLENIA

Strona 1 z 1Konkurs kulinarny

02.04.2023  |  Sylwia Olejniczak-Szymańska

Zapraszamy do udziału w konkursie na ciekawy przepis kulinarny. Szczegóły opisane w regulaminie.