„Kot w tarapatach” to program edukacyjno-profilaktyczny opracowany przez Zespół Terapii Dziecka i Rodziców w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii”. Program realizowany jest w naszej szkole przez wybrane klasy, przez cały okres edukacji wczesnoszkolnej. Rozpoczyna się w I klasie, a kończy w klasie III. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w kilku etapach i dotyczy prowadzenia przez wychowawców warsztatów tematycznych z udziałem całej klasy. Celem tych zajęć jest pomoc dzieciom w dobrej adaptacji szkolnej i rówieśniczej. Cały program stworzony jest w oparciu o teorię przywiązania. Duży nacisk kładzie się na potrzeby rozwojowo-relacyjne dzieci, aby uczestnicząc w programie mogły:

 

  • nawiązać bezpieczne i bliskie relacje oparte na zaufaniu i życzliwości z wychowawcą
    i innymi dziećmi,
  • twórczo integrować się z grupą klasową,
  • pomagać sobie nawzajem i dbać o własne granice
  • kształtować zdolność do zwracania się o pomoc do dorosłych.

Aktualności – Kot w tarapatach

Strona 1 z 1


Pożegnanie z Kotem

21.06.2024  |  Małgorzata Łyko

Zakończył się ostatni etap trzyletniego projektu „Kot w tarapatach”, którego uczestnikami była klasa III a. Dzieci pożegnały klasowego kota Pimpka i skonstruowały dla niego samolot do kociej krainy. Pomimo iż pożegnanie było trudne, uczniowie zrozumieli, że w życiu przychodzą kolejne etapy, którym należy wyjść naprzeciw. Przed zaplanowaniem kociej podróży, w pamiątkowej kociej księdze, dzieci wpisywały trzyletnie  wspomnienia i wyrażały emocje wynikające z rozstania.

Projekt  oparty na teorii przywiązania mocno zjednoczył klasę, pozwolił na uświadomienie różnych stanów emocjonalnych u uczestników  oraz na budowanie bezpiecznych relacji opartych na zaufaniu i  szacunku. Kształtował umiejętność zwracania się do dorosłego i do rówieśników o pomoc.

Galeria projektu


Kot Bohater

17.03.2024  |  Magdalena Mleczko

Klasa IIa realizuje kolejny moduł zajęć wychowawczo-profilaktycznych „ Kot bohater”.  Kot towarzyszy uczniom w klasowych wydarzeń. W wyborach dzieci zdecydowały o jego imieniu i pisały do niego listy z wakacji. Rozmawialiśmy o kocie bohaterze, niosącym pomoc innym. Uczniowie wypowiadali się na temat sposobów oraz trudności w udzielaniu pomocy innym. Rysowali kota bohatera, przygotowali pelerynę. Teraz każdy uczeń posiadający pelerynę wciela się w rolę i stara się pomagać innym. Pomagamy wszystkim potrzebującym, zapraszamy do sali 15.

GALERIA


Język kości nie ma, ale kości łamie

06.10.2023  |  Małgorzata Łyko

W kolejnym etapie projektu, dzieci z klasy III wykonując zadania w grupach oraz pracując całym zespołem szukały sposobów na zatrzymanie agresji słownej. Powstały plakaty  „Nasza klasa mówi stop agresji”.  Zrodziło się również wiele pomysłów co można zrobić, gdy ktoś nas rani.

galeria

 


Kot w tarapatach

21.06.2023  |  Magdalena Mleczko

Z kolejną klasą włączyłam się w projekt „ Kot w tarapatach, którego celem jest   pomoc dzieciom w budowaniu  więzi klasowych, radzeniu sobie z trudnymi uczuciami oraz docenianiu wartości współpracy i koleżeństwa. Z klasą pierwszą opowiadaliśmy o kocich kłopotach. Uczniowie wykonali prace plastyczne. Prace zostały przekazane do organizatorów SPPP „ KOT”. W nagrodę otrzymaliśmy „Klasowego kota” i kolejne zadanie, które miało na celu budowanie atmosfery przynależności i budowanie bezpiecznej więzi w  klasie.

Dzieci zaprojektowały i stworzyły dom dla kota, czyli miejsce w którym będzie czuł się bezpiecznie. Każde dziecko zostawiło swój ślad stawiając odcisk palca zamoczonego w tuszu. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i obiecały wysłać do kota pozdrowienia z wakacji. Przywiozą też pamiątki, których nie można kupić!

GALERIA


Program profilaktyczny „Kot w tarapatach”

24.01.2023  |  Małgorzata Łyko

Klasa IIa od roku realizuje program edukacyjno-profilaktyczny „Kot w tarapatach”, opracowany przez Zespół Terapii Dziecka i Rodziców w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej KOT.  Dzieci w kolejnych modułach programu otrzymały maskotkę kota – powiernika dziecięcych tajemnic i towarzysza klasowych wydarzeń. Skonstruowały dla niego dom, w klasowych wyborach zdecydowały o jego imieniu i pisały do niego listy z wakacji. W aktualnym, styczniowym module, rozmawiały o kocie bohaterze, niosącym pomoc innym. Uczniowie wypowiedzieli się na temat sposobów, wartości oraz trudności w udzielaniu pomocy. Przygotowali pelerynę, dla klasowego bohatera, który będzie pomagał kolegom w potrzebie. W jego rolę będzie mógł się wcielić każdy uczeń, a jego znakiem rozpoznawczym będzie peleryna 😉
Jeśli będziesz w potrzebie, zapukaj do drzwi klasy IIa 🙂

galeria

 


Kot w tarapatach

01.12.2020  |  Magdalena Mleczko

Uczniowie klasy IIa i IIb kolejny rok uczestniczą w projekcie „ Kot w tarapatach. Celem programu jest pomoc dzieciom i nauczycielom w budowaniu  więzi klasowych, radzeniu sobie z trudnymi uczuciami, docenianiu wartości współpracy i koleżeństwa.

W pierwszej klasie opowiadaliśmy o kocich kłopotach. Uczniowie wykonali w czasie pracy zdalnej piękne prace plastyczne.  Z pomocą rodziców opisali losy narysowanych kociaków.   Prace zostały przekazane do organizatorów SPPP „ Kot”.

W nagrodę każda klasa otrzymała „Klasowego kota” i kolejne zadanie, mające na celu budowanie atmosfery przynależności, ważności, akceptacji w klasie oraz wspieranie współpracy i wspólnego uzgadniania pomysłów, decyzji i potrzeb.

Dzieci zaprojektowały i stworzyły dom dla kota, czyli miejsce w którym będzie przebywał cały rok. Każde zostawiło swój ślad stawiając odcisk palca zamoczonego w tuszu. W czasie pracy widać było dużą radość i zaangażowanie.

GALERIA