Spacer Koła Turystyczno-Krajoznawczego po Nowej Hucie

19.01.2020  |  Marta Świerczyńska

Uczestnicy Koła Turystyczno-Krajoznawczego odbyli w sobotę 18 stycznia spacer po Nowej Hucie. Zwiedzanie tej części Krakowa zaczęliśmy od Placu Centralnego im. R. Reagana, następnie przeszliśmy Aleją Róż, by dalej przejść pod najstarszy budynek mieszkalny w Nowej Hucie. Podczas spaceru poznaliśmy historię tej dzielnicy oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat jej architektury. Spacer zakończyliśmy pod Arką Pana skąd wróciliśmy pod szkołę.

Koło Turystyczno-Krajoznawcze w Kopalni Soli w Bochni

22.12.2019  |  Marta Świerczyńska

21 grudnia uczniowie należący do Koła Turystyczno-Krajoznawczego udali się na ostatnią wycieczkę w tym roku kalendarzowym. Podróż rozpoczęliśmy na Dworcu Głównym w Krakowie skąd udaliśmy się pociągiem do Bochni. Następnie przeszliśmy z bocheńskiego dworca kolejowego do Kopalni Soli, gdzie spędziliśmy 3 godziny pod ziemią zwiedzając podziemne korytarze. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących historii Kopalni i pracy górników, a także mieliśmy możliwość skorzystania z podziemnej kolejki. Do Krakowa wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia oraz pełni pomysłów na kolejne wyjazdy z Kołem.

Galeria zdjęć z wycieczki

Koło Turystyczno-Krajoznawcze w Tyńcu

24.11.2019  |  Marta Świerczyńska

W sobotę, 23 listopada Koło Turystyczno-Krajoznawcze udało się na wycieczkę do Tyńca. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wejścia zielonym szlakiem na Wzgórze Grodzisko skąd zeszliśmy do doliny rzeki Wisły. Dalej wędrowaliśmy wałami aż do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zwiedziliśmy klasztor i kościół.

Warto podkreślić, że pomimo listopadowej aury frekwencja na wycieczce była rekordowa.

GALERIA ZDJĘĆ

Koło Turystyczno – Krajoznawcze w Ojcowie

14.10.2019  |  Marta Świerczyńska

W słoneczną, październikową sobotę Koło Turystyczno-Krajoznawcze udało się na jesienny spacer do Doliny Sąspowskiej. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Ojcowie, gdzie zwiedziliśmy Ekspozycję Przyrodniczą w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Następnie powędrowaliśmy wzdłuż potoku Sąspówka po drodze obserwując tamy bobrów oraz przepiękne jesienne krajobrazy. Spacer zakończyliśmy przy Skalnym Dworze.

Galeria zdjęć z wycieczki

Wycieczka Koła Turystyczno – Krajoznawczego

21.09.2019  |  Marta Świerczyńska

Na pierwszą wycieczkę w roku szkolnym 2019/2020 uczestnicy Koła Turystyczno-Krajoznawczego wybrali się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas spaceru szlakami OPN zwiedziliśmy Grotę Łokietka oraz wspięliśmy się na Jonaszówkę skąd podziwialiśmy piękną panoramę Doliny Prądnika. Już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę Koła Turystyczno-Krajoznawczego w październiku!

Galeria zdjęć z wycieczki
globusSzkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne 

Turystyka jest od wielu lat moją pasją. Już w pierwszym roku swej pracy   prowadziłam dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach Kółka Geograficznego. Wtedy znaczną część „wędrówek” odbywaliśmy po mapie świata, ale był też czas na wycieczki w okolice Krakowa. Po wycofaniu ze szkoły podstawowej geografii i wprowadzeniu przyrody zmieniłam nazwę koła i jego charakter. Zamiast zajęć w klasie i sporadycznych wycieczek położyłam nacisk na poznawanie przyrody – właśnie w terenie.

Spotykam się z wszystkimi chętnymi uczniami klas IV-VI raz w miesiącu w soboty. Na początku roku ustalamy terminy i propozycje wycieczek. Dzieci poprzez udział  w zajęciach koła mają możliwość ciekawego spędzenia czasu. Na wspólnych wyprawach nie tylko dobrze się bawią, ale i poznają środowisko, uczą się obcowania z naturą i odpowiedzialności za nią. Uczestnicząc w wycieczkach nabierają dobrego nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu. Od kilku lat w wycieczkach towarzyszy nam pani Barbara Wieczorek pedagog szkolny.

 

turyst

Oto propozycje wycieczek na stałe wpisane w program Koła.

  1. Formy krasowe w jaskiniach – wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej.
  2. Formy ochrony przyrody w Polsce: fauna i flora w Ojcowskim Parku  Narodowym (Grota Łokietka, Brama Krakowska, Dolina Prądnika, zwiedzanie ekspozycji w  Muzeum Przyrodniczym OPN, ruiny zamku w Ojcowie).
  3. Rezerwaty na terenie Krakowa: „ Panieńskie Skałki”, „Bielańskie Skałki”.
  4. Parki krajobrazowe: Rudniański PK, Tenczyński PK, Dolinki Krakowskie.
  5. „Skąd Kraków bierze wodę pitną?” Wycieczka do Dobczyc nad Zbiornik Dobczycki. Problem racjonalnego gospodarowania wodą. Krajobraz Pogórza, zwiedzanie zamku.
  6. „Skarby morza mioceńskiego” – przeszłość geologiczna Krakowa i Swoszowic, stare uzdrowiska w okolicach Krakowa.
  7. Tereny rekreacyjne okolic Krakowa: Las Wolski, szlak Dwóch Kopców, ZOO, Tyniec, Ogród Botaniczny.
  8. Wyjścia na stałe i czasowe do Muzeum  Etnograficznego, Przyrodniczego, Archeologicznego, czy Galerii Afrykanistyki TERANGA.

Oczywiście biorę również pod uwagę propozycje uczniów.

Zapraszam więc wszystkich chętnych do wspólnego wędrowania!

Małgorzata Szostek