Wirtualne podróżowanie

31.03.2020  |  Marta Świerczyńska

Mimo obowiązującego zakazu podróżowania  szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze proponuje zwiedzanie najciekawszych budowli świata. Można to zrobić klikając TUTAJ i wybrać się w wirtualną wycieczkę po 60 wybranych  miejscach na Ziemi. Usiądźcie wygodnie i wybierzcie się w podróż dookoła świata 🌍


Wycieczka na Kopiec Kościuszki

29.02.2020  |  Marta Świerczyńska

29 lutego uczestnicy Koła Turystyczno-Krajoznawczego udali się na wycieczkę na Kopiec Kościuszki. Ze szczytu Kopca podziwiali piękne widoki na Kraków i okolice, a nawet Tatry. Uczniowie zwiedzili także Fort nr 2 „Kościuszko”, wystawę figur woskowych oraz wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Wracając przeszliśmy Aleją Waszyngtona na przystanek, skąd udaliśmy się pod szkołę.

Galeria zdjęć z wycieczki


Spacer Koła Turystyczno-Krajoznawczego po Nowej Hucie

19.01.2020  |  Marta Świerczyńska

Uczestnicy Koła Turystyczno-Krajoznawczego odbyli w sobotę 18 stycznia spacer po Nowej Hucie. Zwiedzanie tej części Krakowa zaczęliśmy od Placu Centralnego im. R. Reagana, następnie przeszliśmy Aleją Róż, by dalej przejść pod najstarszy budynek mieszkalny w Nowej Hucie. Podczas spaceru poznaliśmy historię tej dzielnicy oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat jej architektury. Spacer zakończyliśmy pod Arką Pana skąd wróciliśmy pod szkołę.


Koło Turystyczno-Krajoznawcze w Kopalni Soli w Bochni

22.12.2019  |  Marta Świerczyńska

21 grudnia uczniowie należący do Koła Turystyczno-Krajoznawczego udali się na ostatnią wycieczkę w tym roku kalendarzowym. Podróż rozpoczęliśmy na Dworcu Głównym w Krakowie skąd udaliśmy się pociągiem do Bochni. Następnie przeszliśmy z bocheńskiego dworca kolejowego do Kopalni Soli, gdzie spędziliśmy 3 godziny pod ziemią zwiedzając podziemne korytarze. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących historii Kopalni i pracy górników, a także mieliśmy możliwość skorzystania z podziemnej kolejki. Do Krakowa wróciliśmy zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia oraz pełni pomysłów na kolejne wyjazdy z Kołem.

Galeria zdjęć z wycieczki


Koło Turystyczno-Krajoznawcze w Tyńcu

24.11.2019  |  Marta Świerczyńska

W sobotę, 23 listopada Koło Turystyczno-Krajoznawcze udało się na wycieczkę do Tyńca. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wejścia zielonym szlakiem na Wzgórze Grodzisko skąd zeszliśmy do doliny rzeki Wisły. Dalej wędrowaliśmy wałami aż do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zwiedziliśmy klasztor i kościół.

Warto podkreślić, że pomimo listopadowej aury frekwencja na wycieczce była rekordowa.

GALERIA ZDJĘĆ


1 2


globusSzkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne 

Turystyka jest od wielu lat moją pasją. Już w pierwszym roku swej pracy   prowadziłam dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach Kółka Geograficznego. Wtedy znaczną część „wędrówek” odbywaliśmy po mapie świata, ale był też czas na wycieczki w okolice Krakowa. Po wycofaniu ze szkoły podstawowej geografii i wprowadzeniu przyrody zmieniłam nazwę koła i jego charakter. Zamiast zajęć w klasie i sporadycznych wycieczek położyłam nacisk na poznawanie przyrody – właśnie w terenie.

Spotykam się z wszystkimi chętnymi uczniami klas IV-VI raz w miesiącu w soboty. Na początku roku ustalamy terminy i propozycje wycieczek. Dzieci poprzez udział  w zajęciach koła mają możliwość ciekawego spędzenia czasu. Na wspólnych wyprawach nie tylko dobrze się bawią, ale i poznają środowisko, uczą się obcowania z naturą i odpowiedzialności za nią. Uczestnicząc w wycieczkach nabierają dobrego nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu. Od kilku lat w wycieczkach towarzyszy nam pani Barbara Wieczorek pedagog szkolny.

 

turyst

Oto propozycje wycieczek na stałe wpisane w program Koła.

  1. Formy krasowe w jaskiniach – wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej.
  2. Formy ochrony przyrody w Polsce: fauna i flora w Ojcowskim Parku  Narodowym (Grota Łokietka, Brama Krakowska, Dolina Prądnika, zwiedzanie ekspozycji w  Muzeum Przyrodniczym OPN, ruiny zamku w Ojcowie).
  3. Rezerwaty na terenie Krakowa: „ Panieńskie Skałki”, „Bielańskie Skałki”.
  4. Parki krajobrazowe: Rudniański PK, Tenczyński PK, Dolinki Krakowskie.
  5. „Skąd Kraków bierze wodę pitną?” Wycieczka do Dobczyc nad Zbiornik Dobczycki. Problem racjonalnego gospodarowania wodą. Krajobraz Pogórza, zwiedzanie zamku.
  6. „Skarby morza mioceńskiego” – przeszłość geologiczna Krakowa i Swoszowic, stare uzdrowiska w okolicach Krakowa.
  7. Tereny rekreacyjne okolic Krakowa: Las Wolski, szlak Dwóch Kopców, ZOO, Tyniec, Ogród Botaniczny.
  8. Wyjścia na stałe i czasowe do Muzeum  Etnograficznego, Przyrodniczego, Archeologicznego, czy Galerii Afrykanistyki TERANGA.

Oczywiście biorę również pod uwagę propozycje uczniów.

Zapraszam więc wszystkich chętnych do wspólnego wędrowania!

Małgorzata Szostek