Klasa 6b wybrała się na spacer po Krakowie, tym razem z przewodnikiem miejskim. Mieliśmy popatrzeć na własne miasto oczami turystów i przekonać się, czy i jak dobrze je znamy. Zaczęliśmy od Barbakanu i przez Bramę Floriańską ruszyliśmy w kierunku Kościoła Mariackiego, skąd o godz. 10.00 rozległ się mariacki hejnał. Niewielu z nas wiedziało, że wieża hejnalica formalnie nie jest częścią kościoła, lecz wydzieloną własnością magistratu. Dowiedzieliśmy się także, że hejnalista grając sygnał na cztery strony świata, gra w stronę Wawelu dla króla, w stronę Ratusza dla rajców miejskich, w stronę Bramy Floriańskiej dla przybywających gości, a w stronę Małego Rynku dla straży pożarnej z ulicy Westerplatte. Podczas wycieczki poznaliśmy wiele innych ciekawostek i zobaczyliśmy jeszcze kilka innych miejsc. O godz. 11 byliśmy na dziedzińcu Collegium Maius, gdzie tłum innych turystów czekał już na uruchomienie się zegara. Zobaczyliśmy orszak figurek przedstawiających najważniejsze osoby związane z powstaniem Akademii Krakowskiej. Podczas całej wyprawy rozwiązywaliśmy zagadki i zadania związane z poznawanymi obiektami. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy narzędzia tortur (Ratusz), usadzaliśmy gości na uczcie u Wierzynka (Kamienica Morsztynowska) oraz rozpoznawaliśmy obiekty, które znajdowały się na średniowiecznym rynku. Ukoronowaniem naszej wycieczki było wejście do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 12.00 odbywa się codziennie uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza. Nieprzebrany tłum oczekujących na ten moment turystów uświadomił nam po raz kolejny, że powinniśmy być dumni z naszego miasta.
To, co dla nas jest codziennością, inni podziwiają tylko w drodze wyjątku!