Głównym celem edukacyjnego projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły. Do projektu w roku szk. 2023/2024 przystąpiły klasy 3a i 3b.


Aktualności – Klasa w terenie

Strona 1 z 2

Klasa w terenie- zadanie nr 1

30.01.2024  |  Małgorzata Łyko

Zadaniem pierwszym projektu Klasa w terenie była obserwacja przyrody połączona z prowadzeniem dziennika obserwacji. Uczniowie wykorzystali piękną jesienną pogodę do poszukiwania okazów jesieni oraz nauki rozpoznawania gatunków drzew.

Galeria

 


Klasy 3 w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej – zadanie 4

30.01.2024  |  Bożena Polak

„Smocza drużyna i jej klimatyczne moce” to warsztaty teatralno-artystyczne, opierające się na działaniach plastycznych i improwizatorskich dla najmłodszych odkrywców. Klasy trzecie mogły w nich aktywnie uczestniczyć. Dzieci tworzyły świat smoczej drużyny. Rozmawiały z edukatorem o tym, jak dbać o planetę i jak nasze drobne czyny mogą zmieniać świat. Edukacja od najmłodszych lat – klucz do świadomej ochrony naszej planety! Taki cel przyświeca działalności Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej.


Klasa 3b w Parku Jordana – zadanie 6

30.01.2024  |  Bożena Polak

Klasa 3B kończy I okres tego roku szkolnego korzystając z uroków zimowych. Słynna górka w Parku Jordana została opanowana przez roześmiane i głodne ruchu dzieciaki, które zasłużyły sobie na taką nagrodę.


Akademia Kropelki – zadanie 4

30.01.2024  |  Bożena Polak

Warsztaty ekologiczne  „Akademia kropelki”,  które odbyły się 15 XII na terenie ponad
100 letniego Zakładu Uzdatniania Wody Bielany, pozwoliły uczniom klasy III a  poznać zabytkowy obiekt naszego miasta oraz zrozumieć  zagadnienia związane z obiegiem wody w przyrodzie oraz technologiami jej uzdatniania. Warsztaty wpisały się w projekt „Klasa w terenie” realizowany w tym roku przez klasy III.


Wycieczka klas 3 do Kopalni Soli w Wieliczce – zadanie 4

30.01.2024  |  Bożena Polak

5 grudnia klasy 3a i 3b wyruszyły na wycieczkę do Wieliczki. Po zjechaniu na trzeci poziom Kopalni soli uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Od kopacza do górnika”, na których, zwiedzając kopalnię, poznawali pracę dawnych górników i wykonywali związane z nią zadania. Na zakończenie trasy wszyscy dostali bryłki soli, które niektórzy zapamiętale lizali w drodze na Zamek Żupny :). Tam czekały na nich kolejne warsztaty „Z solą w kuchni”. Dzieci dowiedziały się o walorach soli i jej zastosowaniu, nie tylko tym znanym dzisiaj oraz wykonały solniczki z masy solnej wg własnego projektu. Na zakończenie wycieczki w salach Zamku obejrzały wystawę najcenniejszej na świecie kolekcji solniczek.


Klasa 3b w Collegium Maius – zadanie 4

30.01.2024  |  Bożena Polak

W ramach przygotowań do konkursu wiedzy o Krakowie „Krakuskowym Tropem”, klasa 3b wybrała się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W Sali Platońskiej uczniowie poznali ciekawe fakty z czasów kiedy studiował tu Mikołaj Kopernik. Interaktywna część pozwoliła dzieciom na aktywizację w kontakcie z instrumentarium średniowiecznej astronomii.


W krainie eksperymentów – zadanie 7

30.01.2024  |  Bożena Polak

Klasy trzecie od września tego roku uczestniczą w ogólnopolskim projekcie „Klasa w terenie”. Realizują zadania związane z edukacją terenową, angażującą różne zmysły. Lekcje outdoorowe odbywały się w ogrodzie szkolnym, w parku, na spacerach i wycieczkach. Ostatnią aktywnością pozwalającą na obserwację przyrody był udział w zajęciach z cyklu „Kraina Eksperymentów – mrówki”, które przeprowadzone były w Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie. Dzieci z dużym zaciekawieniem  poznały świat owadów o których mówi się , że osiągnęły sukces socjalizacyjny.


1 2