Wizyta studyjna w Krakowie
W dniach 8 – 12.10.2018r gościliśmy w Krakowie przedstawicieli instytucji partnerskich, którzy przyjechali do nas na zaplanowaną wizytę studyjną. Tym razem program wizyty skupiony był na pokazaniu tego jak wykorzystujemy zasoby środowiska lokalnego do realizacji celów edukacyjnych, uczenie się uczniów przez badanie oraz innowacjach w nauczaniu. W pierwszym dniu wizyty wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami nauczania ekspedycyjnego podczas wyprawy do Ojcowskiego Parku Narodowego, podczas której nie tylko podziwiali jesienne uroki parku, ale przede wszystkim musieli wykonać zadanie związane z rozpoznawaniem zaobserwowanych elementów flory przy pomocy aplikacji na smartfon. Zadanie to uczestnicy wykonywali w międzynarodowych grupach, a jego efekty prezentowali w pięknych okolicznościach Zamku w Pieskowej Skale.
W kolejnych dniach nauczyciele poznawali naszą szkołę, rozmawiali z uczniami o szkole podczas spotkania, na którym uczniowie zaprezentowali jak widzą swoją szkołę. Uczestniczyli też w zajęciach lekcyjnych organizowanych w szkole oraz poza szkołą. Nasi nauczyciele pokazali gościom jak uczniowie uczą się przez działanie na lekcjach geografii (M. Szostek), muzyki (A. Dulny, M. Bubula)), zajęć komputerowych (A. Sikora), biologii (M. Grosiak), przyrody (M. Świerczyńska), matematyki (M. Pikuła-Miśkowicz), edukacji wczesnoszkolnej (J. Stachowicz) oraz podczas zajęć z wykorzystaniem zasobów środowiska lokalnego:
- warsztatów zorganizowanych dla uczniów kl. IIIa (M. Mleczko) w galerii malarstwa w Sukiennicach -„Zabawa z Mistrzami” – „Maluje, pudruje i trochę czaruje. Tu uwydatni, a tam zretuszuje. Czy Matejko był dentystą, a Chełmoński Maszynistą?”, podczas których w ciekawy sposób wspólnie zgłębiali tajniki i sztuczki mistrzów pędzla,
- warsztatów dla kl. IIIb (u. Faron) ” Królestwo zwierząt” utrwalających wiedzę na temat kontynentów i przystosowania się najciekawszych gatunków zwierząt do panujących na nich warunków życia. Tworząc samodzielnie plastyczne ” żyjące” kontynenty uczniowie zobaczyli jak różnorodny i bogaty jest jeszcze świat zwierząt i dlaczego warto o niego dbać
- warsztatów dla kl. IIb (a. Daniek) “Fizyka jest super!” w Instytucie Fizyki Jądrowej, podczas których, dzięki uczestnictwu w ciekawych doświadczeniach i pokazach, dzieci mogły przygotować zmotywować się do poznawania tajników fizyki.
Bardzo ważnymi elementami wizyty były spotkania gości z nauczycielami naszej szkoły, podczas których omawiano obserwowane zajęcia, przedstawiano własne refleksje i uwagi na temat zajęć, dzielono się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Uzupełnieniem były warsztaty dla wszystkich uczestników – „Badanie w działaniu” prowadzone przez dr Jakuba Kołodziejczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podsumowując wizytę wszyscy uczestnicy deklarowali zadowolenie i wskazywali wiele pozytywnych efektów wizyty, które mogą być dla nich inspirujące dla organizowania procesu uczenia się uczniów.
więcej zdjęć: