Trochę historii…
27 września uczniowie klasy III b wybrali się do Muzeum Armii Krajowej. Pani przewodnik oprowadziła ich po wybranych fragmentach muzeum, opowiedziała w dużym skrócie o przebiegu II wojny światowej. Dzieci zobaczyły zasadniczą część wystawy dotyczącą Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Można było tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek, ale też przymierzyć hełm i czapkę żołnierza polskiego, wziąć do ręki broń, oglądnąć dokładnie radiostację. Udało się też dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK.
Po odwiedzeniu wybranych fragmentów ekspozycji uczniowie wzięli również udział w lekcji muzealnej: Orzeł Biały to nasz znak. Poznajemy Polskie symbole narodowe. Podczas zajęć dowiedzieli się m.in.:
– Co symbolizują biel i czerwień?
– Jak zmieniało się godło polskie?
– Jak wyglądał symbol Polski Walczącej?
– Od kiedy „Mazurek Dąbrowskiego” jest hymnem Polski i jak brzmi jego pełen tekst? Mieli także okazję wykonać z puzzli polskie godło oraz pieczętować biało-czerwone opaski przeznaczonych dla żołnierzy Wojska Polskiego.
Wychodząc z muzeum dzieci spotkały kombatantów, którzy w tym dniu mieli tam spotkanie. Z ciekawością spoglądały na ich mundury i ordery. Udało im się z nimi porozmawiać, zadać pytania i uzyskać odpowiedzi.
To była bardzo ciekawa wycieczka.