Fizyka
WITAM WSZYSTKICH!
W ramach zdalnych lekcji fizyki proponuję założenie DZIENNICZKA MŁODEGO FIZYKA, w którym to pojawią się rozwiązania zadań i opisy doświadczeń przeprowadzone przez WAS samodzielnie w zaciszu domowym. Tematy należy opracować na kartkach A4 i gromadzić w osobnej teczce. Oczywiście przypominam o zachowaniu bezpieczeństwa podczas prostych doświadczeń.
Zadanie 1.
Oblicz natężenie prądu płynącego przez włókno żarówki o oporze 1150Ω włączonej do napięcia 230V.
Zadanie 2.
Oblicz napięcie przyłożone do końców grzałki o oporze 100Ω jeżeli popłynął przez nią prąd elektryczny o natężeniu 2,3 A.
Zadanie 3.
Dodatek do obejrzenia.
Dla wszystkich do powtórzenia dotychczasowych tematów film pt. „Napięcie i natężenie elektryczne w doświadczeniach! Proste wyjaśnienie!”
https://www.youtube.com/watch?v=jrM9IvHe0e8
Doświadczenie 1. Dodatkowe.
Robimy domowy elektroskop.
- Potrzebne przedmioty: szklany słoik o pojemności 1 L; folia aluminiowa; bardzo dobrze oczyszczona łyżeczka metalowa lub inny podobny przedmiot, plastikowy długopis, klej biurowy, kawałek wełny lub innego materiału
- Przebieg doświadczenia:
– Z gładkiej aluminiowej folii wytnij dwa prostokąty o wymiarach około 10 cm x 15 cm oraz pasek o długości ok.26 cm i szerokości 2 cm. Prostokąty naklej symetrycznie od zewnątrz na pobocznicy słoika. Pasek złóż w pół i zawieś na łyżeczce opartej na otworze słoika, dobrze dociskając folię do łyżeczki. Tak powstał domowy elektroskop.
– Potrzyj wełną plastikowy długopis a następnie dotknij nim łyżeczki; zaobserwuj położenie pasków aluminiowych. Ponownie naelektryzuj długopis i dotknij nim łyżeczki. Czy cos zię zmieniło?
– Dodatkowym paseczkiem folii połącz oba aluminiowe prostokąty i łyżeczkę, a następnie dotknij naelektryzowanym długopisem łyżeczki. Co obserwujesz teraz?
3. Wynik a później wniosek:
– Zapisz swoje obserwacje i wyjaśnij działanie elektroskopu w obu przypadkach.
Pozdrawiam serdecznie!!!