Aktywność fizyczna dziecka

08.04.2021 |  Agnieszka Grzybowska

Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia i rozwoju dziecka jest ogromne. Dzieci , znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, doskonalenia i wzmacniania, odczuwają ,, głód ruchu” a my dorośli powinniśmy uwzględnić tą potrzebę w planie dnia.

Aktywność fizyczna stymuluje organizm do rozwoju mięśni. Poprzez ruch, zwiększa się ich przekrój, objętość i siła. Wysiłek mobilizuje układ krwionośno- naczyniowy, serce rozbudowuje się. Układ oddechowy, który podczas aktywności musi wykonać większą, pracę wzmacnia się. Wzrasta pojemność życiowa płuc. Dzięki ruchowi, dziecko wzbogaca swoje doświadczenia, kształtuje pamięć i uwagę. Rozwija swoją samodzielność. Zabawy w grupie uczą zachowań prospołecznych- dziecko musi podporządkować się obowiązującym normom i zasadom. Wysiłek przystosowuje organizm młodego człowieka do zmieniających się warunków klimatu, temperatury, ciśnienia, warunków społecznych, trudności dnia codziennego. Dzięki temu hartujemy jego organizm, czyli zwiększamy tolerancję na bodźce czy czynniki środowiska: zimno, wiatr, ciepło a także na czynniki psychiczne takie jak stres.

Ruch przywraca równowagę w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Zapobiega wadom postawy, walczy z otyłością czy astmą, trenuje nie tylko ciało dziecka lecz również jego psychikę i umysł. Uczy jak radzić sobie z sukcesem i porażką, jak rozwiązywać konflikty, jak krytycznie patrzeć na siebie. W sferze społecznej kształtuje życzliwy stosunek do ludzi, uczy konsekwencji w osiąganiu celów. Jak widać, ruch jest potrzebny dziecku jak powietrze i nie możemy o tym zapominać.

Zapraszam do wspólnej zabawy podczas której zamienimy energię dziecka w chichoty i śmiechy. Dzisiaj propozycja zabaw w domu.

Propozycja 1

Gra w klasy. Użyj taśmy malarskiej do wyklejenia na podłodze planszy do gry w ,,klasy”. Jako ,, kamienia” użyj nakrętki plastikowej. Obowiązkowo zagraj z dzieckiem!

Propozycja 2

Rzuty do celu. Ustaw na środku pokoju plastikową miskę, koszyk, poduszkę. Weź zwinięte w kulki skarpetki i usiądź na kanapie. Rzucaj skarpetkami do celu. Ustal po ile rzutów ma każdy gracz i z którego miejsca rzucają dzieci a z którego dorośli gracze.

Propozycja 3

Zabawa w ,,wyzwania “. Rozdaj domownikom po 3 lub więcej takich samych karteczek. Na każdej karteczce piszemy wyzwanie, np.,, zrób 10 pajacyków”, ,, stój na jednej nodze przez 30 sekund”. Jak wszyscy już napiszą, to zbieramy wyzwania i wkładamy do pudełka. Teraz jedna z osób losuje wyzwanie dla siebie – musi je wykonać. W przypadku nie wykonania zadania otrzymuje minusa lub zamianę zadania- to już musicie ustalić. Jeżeli zadanie jest wykonane poprawnie zdobywa punkt lub plus.

Miłej zabawy!