Pietropawłowsk, 26 marca 2015 r. – Centrum Kultury Polskiej „Kopernik”

15.07.2015 |  Jolanta Tomaszyńska

Szanowni Państwo Nauczyciele, Drodzy Uczniowie i Rodzice.

Spieszę donieść, że w Pietropawłowsku zakończyła się Międzynarodowa Wystawa Plastyczna Między Kazachstanem a Polską. Do Pietropawłowska napłynęło 150 prac z całej Polski. Wernisaż miał miejsce w tutejszym Muzeum Sztuki i cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta, podobnie zresztą jak kolejne dni wystawy.

W prasie kazachstańskiej ukazało się kilka artykułów o naszej wspólnej wystawie, telewizja pokazała reportaż z wernisażu, a gościem specjalnym była  konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Astanie pani Justyna Skrzydło.

Niektórzy odnajdywali wśród obrazów znane sobie zakątki, a nawet własne domy.

Oglądając zdjęcia i filmy zdobyliście wszyscy znakomitą wiedzę o Kazachstanie, widać, że polubiliście ten ogromny i ciekawy kraj. Wasze prace są pełne pasji i twórczego zaangażowania. Podobały się   fantastyczne wizje kazachskich aułów, inspirujące prezentacje kazachskich baśni narodowych, a także obrazy architektury.

Wystawa w założeniu nie miała charakteru konkursu, ale jury  Pietropawłowsku złożone z tutejszych muzealników i artystów nagrodziło 22 dwie osoby specjalnymi wyróżnieniami. Miło nam, że troje uczniów z Waszej szkoły znalazło się w tej grupie.

Są to: Gabriela Guzgan, Piotr Guzgan i Julia Hajduk.

W pierwszej połowie czerwca przywiozę do Polski dyplomy dla wszystkich uczestników i drobne upominki dla laureatów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim  uczestnikom wystawy, a także ich nauczycielom i rodzicom za podjęcie współpracy z Centrum Kultury Polskiej w Pietropawłowsku.

Pozdrawiając Was serdecznie, przesyłam materiały z wystawy,  żywiąc nadzieję, że Wy także obejrzeliście wystawę prac uczniów z Kazachstanu, która dostępna była przez miesiąc w Wojewódzkiej Bibliotece na Rajskiej.  

Ilona Lasota