„Wolność nie jest darem nieba, trzeba o nią walczyć każdego dnia”

10.11.2022 |  Alicja Sikora

W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyła się, już trzecia, debata oxfordzka. Uczestnikami debaty byli uczniowie klas VII i VIII.

W tym roku tematem była WOLNOŚĆ a mottem cytat „Wolność nie jest darem nieba, trzeba o nią walczyć każdego dnia”, którego autorem jest Szymon Wiesenthal.

Młodzież wypowiadała się w trzech tematach

  1. Wolność jest to prawo czynienia wszystkiego, co nie szkodzi innym.
    „Inwestowanie w wiedzę nt dziejów świata jest niezbędne dla bezpiecznego rozwoju ludzkości. Dzisiaj w Polsce – młodzi są w drodze. Poszukują siebie i szukają odpowiedzi na wyzwania świata, który ich otacza. Sami zaczynają tworzyć własną przyszłość”- to fragment z  raportu Instytutu Batorego „Młodzi 2020 w poszukiwaniu tożsamości”, nad którym zastanawiali się Młodzi Ludzie.

  1. „Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn” to cytat za Arystotelesem.
    W jakiej Europie chcielibyście żyć, uczyć się, a potem pracować? Co już dziś, wg was, powinno być zmienione, żeby to był kontynent bezpieczny i przyjazny do życia człowieka?

  1. Młodzi ludzie zmienią Polskę? A jeśli tak, to czy „Nic już nie będzie tak, jak było?”. Czy młode pokolenie chce i umie korzystać z doświadczeń dorosłych? Co jest ważnego w tym, czego Młodzi dziś bronią i o co się kłócą, jak się to ma do świata wartości waszych rodziców?

Wypowiedzi młodzieży, w których słychać było rozumienie problemów współczesnego świata, od ekologii po różnice kulturowe i globalne bezpieczeństwo są bardzo optymistycznym sygnałem dla przyszłości naszej Ojczyzny, ale i Europy.  Cieszy również to, ze Młodzi chcą korzystać z wiedzy i doświadczenia swoich rodziców czy dziadków, są zainteresowani zdaniem innych, ale są tez krytyczni, chętni do spierania się o przyszłość, w której będą żyć. Chcą urządzić ją po swojemu.
Jesteśmy bardzo dumni, że możemy pracować z taką Młodzieżą i gratulujemy Wam wiedzy i elokwencji!
Galeria z debaty.