Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

23.04.2021 |  Bożena Kiełbowicz

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.” Richard Steele

W kwietniu przypadają święta związane z czytelnictwem. 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a dzisiaj, 23 kwietnia celebrujemy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pierwsze święto obchodzone jest w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, by promować literaturę piękną i grafikę dla młodych czytelników, drugie w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) 23 kwietnia 1995 r. Jest to data symboliczna dla literatury światowej, data śmierci m.in. Williama Szekspira (jest to także data jego urodzin). Tego dnia UNESCO, biblioteki, księgarnie oraz inne instytucje, zachęcają nas do dzielenia się swoją pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania książek. Stajemy się dzięki temu częścią wspólnoty lokalnej i międzynarodowej.  Z inicjatywy UNESCO, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi (w 2016 r. był to Wrocław, a w 2017 r. Kraków stał się Miastem Literatury UNESCO).

Czy warto czytać? Jak najbardziej. Warto kształtować nawyk czytania od najmłodszych lat, przez całe życie. Wiemy, że czytanie m.in. poszerza horyzonty, wiedzę, wzbogaca słownictwo, język, poprawia pamięć, wzbudza kreatywność, rozwija wyobraźnię. W okresie pandemii, książka może nam pomóc bardziej, niż kiedykolwiek w przezwyciężeniu przymusowej izolacji. Czytanie dla własnej przyjemności, indywidualne lub z bliskimi, przede wszystkim z dziećmi, pomoże nam przetrwać ten trudny czas. Możemy oderwać się choć na chwilę od trudów życia codziennego. Fajnie jest też porozmawiać o ulubionych książkach. Każdy z nas ma chyba ulubionych bohaterów, do których się wraca?

Akcje promujące czytelnictwo nie odbywają się oczywiście tylko przy okazji wyznaczonych obchodów. Wszyscy znamy akcje CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM! czy NARODOWE CZYTANIE (w 2021 r. lekturą jest „Moralność pani Dulskiej”). Warto pamiętać, że wciąż jeszcze możemy uczestniczyć w Plebiscycie ZŁOTA DWUDZIESTKA z okazji 20 – lecia kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM ! Można wybrać 20 książek ze Złotej Listy, które lubimy najbardziej.

s://system.calapolskaczytadzieciom.pl/plebiscyt

Pamiętajmy – wkrótce nastąpi Inauguracja XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (26 maja – 1 czerwca 2021 r.) pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”, zaś w październiku (14-17) odbędą się  24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Przede wszystkim jednak warto już dzisiaj odwiedzić biblioteki (niektóre z nich są otwarte) oraz księgarnie.

Dla czytelników przygotowano różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo, chociaż w zmienionych warunkach.

Już dzisiaj zaczyna się w Krakowie Weekend Księgarń Kameralnych.

https://pl-pl.facebook.com/KsiazkiKupujeKameralnie

https://www.krakow.pl/aktualnosci/248756,26,komunikat,swiatowy_dzien_ksiazki_i_praw_autorskich_w_krakowie_miescie_literatury_unesco.html?_ga=2.111720132.1175760380.1618996945-1852851240.1583837968

Po powrocie z biblioteki lub księgarni, zachęcam do obejrzenia spotkania pt. Jak powstaje książka?

oraz do zapoznania się z liberaturą, całkiem inną formą książki, której czytelnia znajduje się w Artatece w Krakowie.

Pamiętajmy – czytanie daje moc !, a „Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi.”

Jaques Velle des Bavveaux

Cdn.