Do uczniów

25.03.2020 |  Ryszard Sikora

Drodzy uczniowie,

Dziś zaczynacie uczyć się w nie praktykowany dotąd sposób. Ani my, ani Wy dotąd tak nie pracowaliśmy. Dlatego ważne jest, by w tej nowej dla nas wszystkich sytuacji zacząć inaczej myśleć o tym, co i jak mamy robić.

 

Dla Was będzie to konieczność zaakceptowania faktu, że duża część nauki w najbliższym czasie będzie wymagała od Was samodzielnej pracy. Po doświadczeniach ostatnich dni (jestem dumny z Waszej postawy i zaangażowania jakie dotąd wykazaliście), wierzę, że sprostacie temu zadaniu. Nauczyciele w procesie Waszego uczenia będą Wam przekazywać informacje o tym co ma być celem zajęć, materiały z jakich możecie skorzystać, udzielać wskazówek, itp. Będą się też umawiać z Wami na wideolekcje i konsultacje, podczas których będziecie mogli poprosić o pomoc, wyjaśnienie i je otrzymać.

 

Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie też zwrócić się o pomoc do nauczyciela pisząc do Niego maila.

 

Ważne jest też odpowiednie zorganizowanie i zaplanowanie sobie nauki w domu:

1.       Zaplanujcie sobie czas na naukę. Zaplanujcie godziny, w których będziecie się uczyć. Zacznijcie od przejrzenia materiału, który ma być opanowany. Jeśli trzeba, podzielcie go na mniejsze części. Róbcie najpierw trudniejsze dla Was  zadania.

2.       Zadbajcie o swoje otoczenie. Zorganizujcie przestrzeń wokół siebie w przyjazny, harmonijny sposób – to ułatwi Wam koncentrację, nie uczcie się na leżąco – to rozleniwia. Zadbajcie o dobre oświetlenie i wygodne krzesło. Zadbajcie o świeże powietrze w pomieszczeniu regularnie wietrząc pokój. Postarajcie się, żeby w tym czasie nic Was nie rozpraszało – odłączcie media, wylogujcie się z serwisów społecznościowych i komunikatorów.

3.       Ucząc się samodzielnie róbcie notatki. Słuchając nagrania wykładu, czy oglądając film związany z tematem, lepiej przyswoicie informacje aktywnie notując, Zapisujcie tylko najistotniejsze informacje, stosując czytelną, przejrzystą formę graficzną, notując tylko na jednej stronie kartki, żeby łatwiej było później przeglądać notatki, używajcie kolorów, podkreśleń, strzałek, znaków graficznych i własnych skrótów.

4.       Róbcie ponowne, szybkie przejrzenie materiału i powtórzenie najważniejszych informacji. Powtórki pozwolą Wam zapamiętać maksimum informacji i zaoszczędzić czas.

5.       Nie zniechęcajcie się trudnościami. Jeśli nie dajecie rady – proście o pomoc nauczyciela.

6.       Róbcie sobie przerwy, podczas których starajcie się wykonywać jakieś ćwiczenia fizyczne.

7.       Używajcie komputera/ekranu podczas nauki tylko wtedy, gdy jest to konieczne. I tak używacie urządzeń z ekranem w nadmiarze chociażby kontaktując się z kolegami. Wiem, że jest to dziś jedyny sposób na takie kontakty. Pamiętajcie jednak, że rozsądne korzystanie z tych urządzeń też jest ważne dla waszego zdrowia.

8.       Zadbajcie o wypoczynek, relaks i dobry sen.

 

Ponad wszystko pamiętajcie o Waszym bezpieczeństwie. Nie róbcie niczego, co mogłoby zagrozić Waszemu i Waszych bliskich zdrowiu. Stosujcie się do zaleceń dotyczących utrzymywania higieny. Starajcie się też utrzymywać kontakty z rówieśnikami, pomagajcie sobie wzajemnie w nauce. To bardzo ważne by teraz nie być samym.

 

Życzę Wam wytrwałości przede wszystkim zdrowia. Wszyscy już tęsknimy za Wami 🙂