Wymiana w Krakowie – Erasmus+ Expeditionary Learning

18.06.2022 |  Karina Gorczyńska

W dniach 6-10 czerwca 2022 roku odbyła się wymiana pomiędzy uczniami z Turcji i Polski w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus+ Expeditionary Learning. Tematem wymiany były legendy Krakowa.

Uczniowie mieli szansę na doświadczenie na własnej skórze czym jest ekspedycja, poprzez różne aktywności w ramach projektu.

 

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek mieliśmy okazję poznać naszych nowych kolegów i koleżanki z Turcji. Nad brzegiem Wisły graliśmy w gry integracyjne, próbowaliśmy nauczyć się nowych imion (co przy czterdziestu osobach nie było takie proste!). Dzięki grze w bingo dowiedzieliśmy się kto gra w Minecrafta, ma siostrę, czy lubi ananasy na pizzy 🙂

 

WTOREK

We wtorek uczniowie klasy 5b, z pomocą Pani Martyny Chorab zorganizowali ekspedycję po Krakowie – grę miejską, w której w międzynarodowych grupach rozwiązywali zagadki związane z miejscami legend krakowskich: Wawelem i Smokiem, Księżniczką Wandą, Kościołem Mariackim i Stópką Królowej Jadwigi. Swoje wrażenia przedstawili w formie wspólnie stworzonych w szkole Montessori plakatów, które następnie zaprezentowali w czwartek.

Wieczorem uczniowie z Turcji oraz z Polski przygotowali wieczór kulturowy. Poznaliśmy tradycje wieczoru panieńskiego „Henna night” w Turcji oraz zrobiliśmy sobie tatuaże z henny 🙂

Degustowaliśmy specjalny sposób jedzenia loukoumi (baaaardzo słodkiego deseru tureckiego) pomiędzy dwoma ciastkami. Uczniowie z Polski zaprezentowali tradycyjne polskie przekąski – od Ptasiego Mleczka, po oscypki.

Wieczór zakończył się wspólnymi tańcami.

 

ŚRODA

Środa przywitała nas niezachęcającą pogodą – ale nie powstrzymało nas to przed wyprawą do Ojcowskiego Paku Narodowego. Ubrani w kurtki przeciwdeszczowe i parasole zmagaliśmy się z deszczem i błotem, doświadczając prawdziwej ekspedycji na łonie natury. Niejedna osoba złapała zająca, a nasze buty błagały o pralkę (co widać na załączonych zdjęciach), ale humory dopisywały wszystkim. Odwiedziliśmy Jaskinię Łokietka związaną z legendą dotyczącą króla Polski Władysława Łokietka, który ponoć ukrywał się w niej podczas ucieczki przed wojskami czeskimi oraz spędziliśmy czas w otoczeniu pięknej natury.

 

CZWARTEK

W czwartek odbyła się wyprawa do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie uczniowie i nauczyciele mogli zobaczyć niezwykłe podziemne konstrukcje kopalni, odkryć w jaki sposób wydobywano sól w przeszłości, a nawet polizać solne ściany 😉 W podróży towarzyszyły nam krasnoludki, które ponoć  zamieszkiwały kopalnię i pomagały górnikom w wydobywaniu soli oraz Święta Kinga, która według legendy upuściła do kopalni swój pierścionek zaręczynowy.

Popołudnie spędziliśmy na grach integracyjnych, a wieczór na uroczystej kolacji, w trakcie której każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wymianie.

Po kolacji niestety przyszedł czas na pożegnania, ale na szczęście w dobie Internetu mamy nadzieję na utrzymanie kontaktów, którymi ochoczo się wymieniliśmy.

I co teraz? Odliczanie do następnej przygody… Następny przystanek – Walia 🙂

 

PODZIĘKOWANIA

Pozdrawiam serdecznie i ogromne podziękowania za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu wymiany dla Martyny Chorab, bez której gra terenowa by się nie odbyła oraz klasy 5b, która była bardzo zaangażowana w przygotowanie ekscytujących zadań, także Marcie Świerczyńskiej, która swoją obecnością i wsparciem sprawiła, że uczestnictwo w projekcie było czystą przyjemnością. Panu Dyrektorowi za możliwość organizacji takiego przedsięwzięcia i oczywiście naszym wspaniałym uczestnikom, których energia i zaangażowanie każdego dnia była zaraźliwa 🙂

Aby zobaczyć galerię zdjęć z wymiany kliknij TUTAJ