Porozmawiajmy o Krowodrzy – Młynówka Królewska

20.06.2017 |  Ryszard Sikora

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy  już we czwartek 22 czerwca br. o godzinie 17.30 (czwartek) do Filii nr 21 Biblioteki przy ulicy Królewskiej 59.

Wstęp wolny.

Młynówka Królewska – szersza czy „tylko” bardziej zielona? 
            Przez wieki była życiodajną rzeką, która ukształtowała tutejszy krajobraz i zwyczaje. Prawdziwą matką Krakowa. Nazywano ją Młynówką Rudawy, bo zasilała (królewskie) Młyny, a swoją wodę brała z głównego koryta Rudawy, ówczesnej najważniejszej rzeki miasta. Była matką tego terenu i jego mieszkańców. Rzeka Prądnik była na to za słaba, Wisła – zbyt porywista, niezbyt czysta, a jej lustro wodne znajdowało się stosunkowo nisko.
            Młynówce poświęcono wiele opracowań. Niektóre, pod maską literatury fachowej, są prawdziwymi eposami.
            Żadna ze znanych mi rzek nie doczekała się dotychczas pomnika. Natomiast Młynówka, najpierw po jej zasypaniu, a potem osuszeniu, czemu towarzyszyły spore protesty, stała się parkiem spacerowym. Zamordowana jako rzeka, zachowała jednak pierwotną nazwę. Chodzimy po terenie, po którym kiedyś pływały niewielkie łodzie i przede wszystkim liczne ryby. Korytem rzeki w której kąpali się ludzie, w której pławiono bydło. Dzięki której nawadniano pola, a zwłaszcza ogrody.
            Co z tą legendą dziś zrobimy? O tym, z Państwa pomocą, chcemy porozmawiać z Piotrem Kempfem, prężnym Dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej, dysponującym od niedawna potężnym, 100-milionowym budżetem rocznym. Dzięki temu efekty jego działań możemy obserwować zarówno na naszej Młynówce, w ogródkach przyszkolnych, jak i wkrótce w Parku Krakowskim, o którego rewitalizację tyle zabiegaliśmy także w Budżecie Obywatelskim. Ze strony społecznej będzie oddana sprawie dr Ewa Heczko-Chyłowa, specjalistka ds. rozwoju miast, która powie na pewno o tym, jakie są szanse i jakie zagrożenia dot. rozszerzenia Młynówki o tereny wojskowe i prywatne. Czy w jej otoczeniu czeka nas kolejne osiedle, czy poszerzenie i lokalny odpowiednik Central Parku?
Łukasz Mańczyk
radny Krowodrzy,
V Dzielnicy Miasta Krakowa