Obóz wędrowny „Włóczykij”

09.06.2023  |  Marta Świerczyńska

W dniach 5-7 czerwca uczniowie klas siódmych wędrowali po Beskidzie Żywieckim. Pierwszego dnia weszliśmy na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.) i tam też nocowaliśmy w schronisku PTTK. Drugiego dnia przeszliśmy czerwonym szlakiem na Halę Rycerzową zatrzymując się po drodze na obiad w schronisku PTTK na Przegibku. W tym dniu zdobyliśmy kilka szczytów, w tym najwyższy – Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Na nocleg do Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej dotarliśmy zmęczeni, gdzie miła obsługa Bacówki przywitała nas przygotowanym już ogniskiem. Trzeciego dnia wyruszyliśmy wcześnie, aby zdążyć przed prognozowanymi burzami. W tym dniu zdobyliśmy 3 szczyty, z najwyższym Muńcułem (1165 m n.p.m.). Swoją trzydniową wędrówkę zakończyliśmy w Ujsołach, szczęśliwie zdążając przed burzami.

Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych doświadczeń i emocji. Niektóre momenty udało się utrwalić na zdjęciach, które można obejrzeć klikając tutaj.


Obóz wędrowny „Włóczykij” 2023

06.03.2023  |  Marta Świerczyńska

Koło Turystyczno – Krajoznawcze ogłasza zapisy na II edycję 3-dniowowego obozu wędrownego „Włóczykij”. Odbędzie się on w terminie 5-7 czerwca 2023 r i mogą w nim wziąć udział uczniowie klas 7 i 8. Tym razem będziemy wędrować po Beskidzie Żywieckim. Trasa powiedzie przez Wielką Raczę, Przełęcz Przegibek, Wielką Rycerzową i Muńcuł. Noclegi przewidziane są w schronisku PTTK na Wielkiej Raczy oraz w Bacówce PTTK na Hali Rycerzowej. Dla chętnych będzie możliwość podziwiania wchodu słońca ze szczytu Wielkiej Raczy oraz zachodu na Wielkiej Rycerzowej. Ponadto niezapomniane wieczorne ogniska w górach. Więcej szczegółów w regulaminie obozu (link poniżej) oraz na plakacie i u p. Świerczyńskiej. Serdecznie zapraszamy!

Regulamin Obozu Wędrownego WŁÓCZYKIJ


Wycieczka Koła Turystycznego

23.10.2022  |  Marta Świerczyńska

W październiku uczestnicy Koła Turystycznego udali się na wycieczkę do Niepołomic. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po dziedzińcu Zamku, następnie przeszliśmy na Rynek, a stamtąd ruszyliśmy w stronę puszczy. Przemierzając jesienny, kolorowy las dotarliśmy na Polanę Sitowiec. Po krótkim odpoczynku i wykonaniu zadania terenowego z języka angielskiego ruszyliśmy w powrotną drogę. Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć tutaj.


Koło Turystyczne zwiedzało Skałki Twardowskiego

28.05.2022  |  Marta Świerczyńska

W ostatni weekend maja uczestnicy Koła Turystyczno-Krajoznawczego wybrali się na wycieczkę do Uroczyska Skałki Twardowskiego na Zakrzówku. Podczas wycieczki podziwiali piękne krajobrazy z wapiennych wierzchołków wzniesień oraz zwiedzili Jaskinię Twardowskiego. Już za tydzień zapraszamy na ostatnią wycieczkę w tym roku szkolnym.

Galeria zdjęć


Wycieczka Koła Turystycznego do Doliny Mnikowskiej

23.04.2022  |  Marta Świerczyńska

Po ponad dwuletniej przewie spowodowanej pandemią swoją działalność wznowiło Koło Krajoznawczo-Turystyczne. Pierwszą wycieczkę w tym roku rozpoczęliśmy w Chrosnej, następnie przeszliśmy przez Wąwóz Półrzeczki i dalej przez Dolinę Mnikowską aż do Mnikowa. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości, co można zobaczyć na zdjęciach klikając tutaj.

Już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę, która odbędzie się w maju.


1 2 3


globusSzkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne 

Turystyka jest od wielu lat moją pasją. Już w pierwszym roku swej pracy   prowadziłam dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach Kółka Geograficznego. Wtedy znaczną część „wędrówek” odbywaliśmy po mapie świata, ale był też czas na wycieczki w okolice Krakowa. Po wycofaniu ze szkoły podstawowej geografii i wprowadzeniu przyrody zmieniłam nazwę koła i jego charakter. Zamiast zajęć w klasie i sporadycznych wycieczek położyłam nacisk na poznawanie przyrody – właśnie w terenie.

Spotykam się z wszystkimi chętnymi uczniami klas IV-VI raz w miesiącu w soboty. Na początku roku ustalamy terminy i propozycje wycieczek. Dzieci poprzez udział  w zajęciach koła mają możliwość ciekawego spędzenia czasu. Na wspólnych wyprawach nie tylko dobrze się bawią, ale i poznają środowisko, uczą się obcowania z naturą i odpowiedzialności za nią. Uczestnicząc w wycieczkach nabierają dobrego nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu. Od kilku lat w wycieczkach towarzyszy nam pani Barbara Wieczorek pedagog szkolny.

 

turyst

Oto propozycje wycieczek na stałe wpisane w program Koła.

  1. Formy krasowe w jaskiniach – wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej.
  2. Formy ochrony przyrody w Polsce: fauna i flora w Ojcowskim Parku  Narodowym (Grota Łokietka, Brama Krakowska, Dolina Prądnika, zwiedzanie ekspozycji w  Muzeum Przyrodniczym OPN, ruiny zamku w Ojcowie).
  3. Rezerwaty na terenie Krakowa: „ Panieńskie Skałki”, „Bielańskie Skałki”.
  4. Parki krajobrazowe: Rudniański PK, Tenczyński PK, Dolinki Krakowskie.
  5. „Skąd Kraków bierze wodę pitną?” Wycieczka do Dobczyc nad Zbiornik Dobczycki. Problem racjonalnego gospodarowania wodą. Krajobraz Pogórza, zwiedzanie zamku.
  6. „Skarby morza mioceńskiego” – przeszłość geologiczna Krakowa i Swoszowic, stare uzdrowiska w okolicach Krakowa.
  7. Tereny rekreacyjne okolic Krakowa: Las Wolski, szlak Dwóch Kopców, ZOO, Tyniec, Ogród Botaniczny.
  8. Wyjścia na stałe i czasowe do Muzeum  Etnograficznego, Przyrodniczego, Archeologicznego, czy Galerii Afrykanistyki TERANGA.

Oczywiście biorę również pod uwagę propozycje uczniów.

Zapraszam więc wszystkich chętnych do wspólnego wędrowania!

Małgorzata Szostek