Karnawał w krajach niemieckojęzycznych.

13.02.2017 |  Małgorzata Leniartek

 

Karnawał zwany jest (w zależności od obszaru krajów DACH) – Karneval, Fastnacht lub Fasching. Jest on nazywany też piątą porą roku. Od 19. wieku imprezy odbywają się już 11 listopada o godz. 11:11, przede wszystkim w Nadrenii Westfalii. Stowarzyszenia karnawałowe wybierają parę książęcą.

Przez kolejne miesiące (w czasie adwentu nie wszędzie) odbywają się posiedzenia karnawałowe.

Za początek karnawału przyjmuje się w krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Lichtenstein) tradycyjnie dzień 6 stycznia – Święto Trzech Króli. W Kolonii znajduje się nawet Muzeum Karnawału. Ważnymi postaciami karnawału jest tzw. Dreigestirn, czyli Książę, Rolnik i Panna, którzy stanowią zwierzchnią reprezentację kolońskiego karnawału. Książę, Rolnik i Panna są przedstawiani przez mężczyzn.

Punktem kulminacyjnym karnawału jest Rosenmontagszug – pochód ulicami miasta w poniedziałek przed Środą Popielcową.

 

Podczas pochodu w Różany Poniedziałek ulicami nadreńskich miast – Düsseldorfu, Kolonii i Moguncji idą korowody, które zawierają wiele politycznych akcentów, krytycznych zarówno wobec niemieckich, jak i zagranicznych polityków, odbywają się duże karnawałowe parady, z muzyką, wozami pełnymi przebierańców zrzeszonych w towarzystwach karnawałowych, rzucających słodycze w tłum. W ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) w Nadrenii i Westfalii kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty. Co roku punktualnie o godzinie 11.11 kilkadziesiąt tysięcy przebranych w barwne kostiumy kobiet wdziera się do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn, Kolonii, Moguncji i innych niemieckich miastach, by obciąć krawaty urzędnikom i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę.